SOFRA ADABI NASIL OLMALIDIR ?

Sofra Adabı Nasıl Olmalıdır?

Yemek yerken özellikle sofra adabı nasıl olmalı ve hangi yemek nasıl yenilmeli? Merak edenler bu konuda daha detaylı bilgi elde ederek nezaket kuralları çerçevesinde yemek yiyebilirler. Özellikle bir ortama girdiğinizde yemek yerken sofradabuna uygun şekilde hareket etmeniz gerekmektedir. Bu nedenle çatal bıçak kullanımından yemek yeme şeklinize kadar pek çok farklı ayrıntıya dikkat etmeniz gerekir.

Bulunduğunuz ortamlarda daha kibar ve nezaket çerçevesi içerisinde yemek yiye bilmeniz için sofrada bu konusunda daha fazla bilgiye ulaşmanız gerekir. Çatal ve bıçakların kullanımında yemek yeme şekline bardakların sırasıyla kullanımına ve daha pek çok farklı ayrıntıya dikkat edilerek yapılacak olan yemek yeme işlemleri sayesinde daha kibar ve uygun şekilde davranabilirsiniz.

Sofra Adabı

Masada bulunan her çatal ve kaşık farklı işlevi bulunmaktadır. Bu nedenle çorba kaşığı, tatlı kaşığı ve daha pek çok farklı ayrıntıya dikkat ederek yemeğinizi yemeniz önemlidir. Özellikle davet gibi pek çok farklı ortamda sofra adabı oldukça önemli olduğuna dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer almaktadır.

Yemeğinizi yerken kullanacağınız çatal bıçak seçeneklerinin yanı sıra yemek yeme şeklimizde sofra adabı için önemlidir. Bu nedenle yemeğinizi yerken çatalınızı ve bu çağınızı tutmanızdan her hareketinizin titizlik içerisinde yapılması ve sofra adabına uygun şekilde olması gerekir. Masa kurma işleminden masada yemek yemeye kadar pek çok farklı ayrıntıya dikkat edilerek yapılacak olan işlemler sofra adabını ortaya koymaktadır.

iStock_000068885237_Small

Sofra Adabı Aşamaları

İlk aşamadan sonra aşamaya kadar sofra adabına uygun hareket edilmesi gerekir. Sofrada buna uygun şekilde yapılacak olan işlemler aşamalı olarak farklı şekillerde değişebilir. Evde hazırlanacak olan sofranın adaba uygun şekilde hazırlanmasının yanı sıra özellikle ikramların sırası ve ziyafet en uygun şekilde yapılmalıdır. Bunun yanı sıra restoranda dikkat edilmesi gereken noktalar değişmektedir. Bunun için ortama göre hareket edilmesi önemlidir. Sofra adabına göre masanın kurulmasından yemeğin yenilmesine kadar dikkat edilmesi gereken aşamalar şunlardır;

  • Masa kurma düzeni,
  • Oturma planı,
  • İkramların sırası ve zamanlaması,
  • Sofrada ziyafet adabı,
  • Restoranda davranış biçimidir.

 

sofraadabı

Yayınlayan

sofratakimlari.com

S COLLECTION Firması, birbirinden şık masa örtüsü takımlarının üretimi amacıyla kuruldu. Birbirinden farklı tasarım konseptlerini bir araya getiren firmamız, zengin ürün seçeneklerini siz değerli müşterilerimizin beğenisine sunmaktadır. Masa örtüsü modasıyla gelen estetik Yemek odalarında ufak dokunuşlarla büyük değişikliğe imza atmak isteyenler için masa örtüsü koleksiyonlarımız birbirinden harika tasarımlara sahiptir.Klasik yemek masası için nostaljik detaylara sahip masa örtüleri, birbirinden şık salon örtü takımları ve amerikan servisleri sizler için en uygun fiyat ve ödeme koşullarıyla satılmaktadır. . Estetik bir tasarımdan daha fazlası! Sofratakimlari.com sitesi, birinci sınıf sık yıkamaya uygun masa örtülerini siz değerli müşterilerine en uygun fiyatlarda ulaştırmaktadır. Bu kapsamda müşterilerin beğenisine sunulan masa örtüsü takımları lüks kumaştan imal edilmiştir. Günlük kullanıma uygun olan masa örtüleri, dertsiz özellikleri sayesinde yıkandıktan sonra kir ve leke tutmamaktadır. Neden Biz ? Evinizi modernleştirecek masa örtüsü tasarımlarını en uygun fiyat ve ödeme koşullarıyla sunarak, mutlu müşterilere sahip oluyoruz. Kaliteli masa örtüleri,salon örtüleri ve amerikan servisleri uzun süre kullanıma uygun ve hiçbir zaman ilk günkü görüntüsünü kaybetmeyecek kalitedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s